Paranormalium

Je¶li masz jakie¶ wiadomo¶ci o paranarmalnych sprawach napisz tutaj na tym forum!

#1 2009-06-06 16:17:22

Dorian Alveren

Administrator

Zarejestrowany: 2009-06-05
Posty: 30
Punktów :   

Sangreal

Argumenty za istnieniem
Wychodz±c z za³o¿enia, ¿e Aposto³owie po ¶mierci i zmartwychwstaniu Jezusa wielokrotnie przebywali w Wieczerniku, ³atwo mo¿na wywnioskowaæ, ¿e pos³ugiwali siê te¿ kielichem z Ostatniej Wieczerzy. Wed³ug tradycji, ¶w. Piotr wzi±³ to naczynie ze sob± do Rzymu. Tam sta³o siê kielichem papieskim[1].

Dodatkowo argumentem "za" mo¿e byæ fakt, ¿e w najstarszym w Ko¶ciele kanonie rzymskim podczas Przeistoczenia kap³an mówi: „(…) wzi±³ ten przes³awny kielich w swoje ¶wiête i czcigodne rêce (…)”


¦wiêty Graal w Walencji

¦wiêty Graal w katedrze w WalencjiWed³ug wielowiekowej tradycji Ko¶cio³a, za graal uznawany jest kielich przechowywany w katedrze w Walencji. By³ u¿ywany przez wielu Papie¿y, ostatnio przez Benedykta XVI, 9 lipca 2006. Kielich datowany na I wiek by³ podarowany katedrze przez króla Alfonsa V Aragoñskiego w 1436.

Walencjañski Graal z I w. to faktycznie kamienna czarka (wykonanana z agatu), jakich u¿ywano za czasów Jezusa w Izraelu. Z³ote uchwyty i podstawê dodano pó¼niej, w celu ozdobienia relikwii. Dowiod³y tego specjalne badania naukowe przeprowadzone przez profesora archeologii Uniwersytetu w Saragossie Antonio Beltrán. "W British Museum zachowa³y siê bardzo podobne naczynia z ok. 50 r. po Chrystusie", mówi......

Historia Graala z Walencji

¦w. Wawrzyniec i Hiszpania
Papie¿ Sykstus II z powodu prze¶ladowañ, tu¿ przed aresztowaniem, nakaza³ swemu diakonowi ¶w. Wawrzyñcowi ukryæ maj±tek Ko¶cio³a. Wawrzyniec pos³a³ kielich do Hiszpanii, gdzie mieszkali jego rodzice: Orencjusz i Pacjencja[1]. Dotar³ tam razem z niezachowanym listem Wawrzyñca.


Z Hueski do Walencji
Z powodu najazdu Arabów na Hiszpaniê miejsca przechowywania kielicha pilnie strze¿ono. Przechowywano go najpierw w Huesca, potem kolejno w kilku miejscach, a w koñcu w klasztorze San Juan de la Peña. 26 wrze¶nia 1399 r. król Aragonii Marcin Ludzki przeniós³ Graala do swej kaplicy pa³acowej w Saragossie. Jeden z jego nastêpców, Alfons V Aragoñski w 1436, zabra³ kielich do Walencji, gdzie najchêtniej rezydowa³.


W legendach arturiañskich
W cyklu legend arturiañskich (spisanych m.in. przez Chrétiena de Troyes czy Roberta de Boron) jego opiekunem by³ Król Rybak i Graal znajdowa³ siê na zamku w Corbenic. Poszukiwali go miêdzy innymi rycerze króla Artura: Lancelot, Parsifal oraz Galahad, który ostatecznie go odnalaz³.


Inne uto¿samienia Graala

Uto¿samienie z ca³unem
W¶ród niektórych pisarzy zajmuj±cych siê tematyk± ca³unu turyñskiego (m.in. I. Wilson, A.J. Palla) istnieje teoria uto¿samiaj±ca graala z p³ótnem pogrzebowym Jezusa. Zgodnie z ¿ydowskim zwyczajem grzebania zmar³ych ¶mierci± tragiczn±, mia³a zostaæ w nich zebrana ca³a krew Jezusa wynaczyniona podczas ukrzy¿owania. A.J. Palla wysuwa tak¿e teoriê, ¿e ca³a historia jest wynikiem pomy³ki jêzykowej. S³owo "graal" powstaæ mia³o z ³aciñskiego "cratis" - kratka. Wzór powsta³y z powtarzaj±cych siê liter X tworzy³ zas³onê okrywaj±c± mandylion z Edessy (domniemany Ca³un turyñski. Od s³owa "cratis" pochodzi francuskie "greil" i angielskie "grill". Podobieñstwo s³ów "cratis" i "cratus" (kielich) mia³o byæ przyczyn± omy³kowego uto¿samienia graala z kielichem (drug± przyczyn± mia³a byæ popularno¶æ w ¶redniowieczu celtyckich legend o rycerzach okr±g³ego sto³u i poszukiwaniu przez nich zaginionego kielicha

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 1.428 seconds, 8 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.tibiagalaxy.pun.pl www.soulwarriors.pun.pl www.secondlife.pun.pl www.samsunge250.pun.pl www.sp21klasa6.pun.pl